הקשר בין ארגוני הג'יהאד הג'נוסיידיילי להגירת מוסלמים לאירופה – לא בדיוק מה שחשבתם

גל התגובות הראשון לפיגועים בצרפת בשבוע שעבר חשף קונצנזוס רחב של שותפות באבל, התנערות מהרוצחים וגם כמה מסקנות פוליטיות שאין חולק עליהן. אך יש כמה עובדות שהשיח הציבורי, ובייחוד זה המתקיים בישראל, מתעלם מהם.

התפרסם בהארץ: http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2538353

כולם מסכימים על כך שתנועות הג'יהאד הג'נוסיידלי מהוות איום על האנושות כולה. קו ברור מחבר בין מעשי הטבח של בוקו-חראם בניגריה, מסעות הרצח של דאע"ש במזה"ת ופיגועי אל-קעידה במערב. אין גם ספק שיעדים מסוימים כמו מערכות עיתונים המביעים ביקורת על האסלאם נמצאים כעת על הכוונת ושמצבן של הקהילות היהודיות באירופה בעייתי במיוחד. אלו נאלצות להתמודד לא רק עם הפחד ודרישות האבטחה המגבילות אלא גם עם הידיעה שהטרור הג'יהדיסטי מחזק את כוחו של הימין הקיצוני השקוע עד צוואר באנטישמיות ומהווה איום חמור על הקיום היהודי ביבשת.

אך מעבר לקונצנזוס יש מספר עובדות חשובות החסרות בשיח הציבורי שבעקבות פיגועי ינואר 2015.

ראשית, יש להכיר בכך שתנועות הג'יהאד הג'נוסיידלי הם ארגונים צבאיים ופוליטיים יותר מאשר הם דתיים. גם אם הם משתמשים בטרמינולוגיה דתית יש לפונדמנטליזם הפשיסטי שלהם מטרות הקשורות למלחמות במזה"ת, למאבקי יוקרה ביניהם ולגיוס תמיכה, כספים ולוחמים באירופה. בניגוד למה שנטען לעיתים בתקשורת, אין לטרוריסטים שאיפה להשתלט על אירופה ולהנהיג בה את חוקי השריעה. באופן כללי הטענה על האיסלמזציה של אירופה היא דמגוגית – אין מפלגות מוסלמיות בפרלמנטים במערב אירופה, יש מעט מאוד מוסלמים במוקדי הכוח הכלכליים והתרבותיים וייצוגם במוסדות האיחוד האירופי הוא זניח.

ניתן כמובן לטעון שההשתלטות המוסלמית נעשית בצורה מתוחכמת יותר, דרך השפעה תרבותית והשתלטות דמוגרפית, אך העובדות סותרות את תיאוריית התמנון המוסלמי רב הזרועות המרעיל בארות ומשתלט על מקורות המחייה.

למרות שאין נתונים רשמיים על מספר המוסלמים באירופה הערכות של גופי מחקר רציניים, כגון מכון PEW האמריקאי, טוענות שהם מהווים פחות מ-7% מאוכלוסיית היבשת (כולל מדינות בעלות רוב מוסלמי דוגמת קוסובו ואלבניה). מספר זה נמצא אמנם בצמיחה בשנים האחרונות אך הוא לא צפוי לעבור את ה-9% ב-2030, כאשר במדינות מסוימות כמו שוודיה, צרפת ובלגיה המספר יהיה סביב 10%. לא מיעוט מבוטל אבל גם לא ממש כוח המאפשר השתלטות עוינת.

זאת ועוד, מחקרים שונים מראים שאחוזי הילודה בקהילות המוסלמיות נמצאים בירידה (כך שאין ממש בתיאוריית ההשתלטות דרך הרחם) ושהזהות הדתית של מוסלמים רבים מפנה מקום או לפחות חיה בשלום עם הזהות הלאומית החדשה. מצב זה מבהיל את הג'יהדיסטים ובאמצעות אימאמים קיצוניים מחד ורשתות חברתיות מאידך הם עושים כל מאמץ לשנות את המגמה. על רקע זה יש לראות את גיוס צעירי אירופה למסעות חינוך מחדש בשדות הקטל של המזה"ת ואת חזרתם לאירופה במטרה להטביע אותה בדם.

צעירים אלו הם הטרוריסטים החדשים של אירופה אך גם הטענה בדבר הקשר ההכרחי בין הטרור ביבשת לקהילות המוסלמיות שלה לא עומדת במבחן העובדות. ראשית, ע"פ נתוני היורופול אחוז מזערי של פעולות הטרור באיחוד האירופי בוצעו ע"י ארגוני ג'יהאד. רוב מעשי הטרור מיוחסים לבדלנים לאומניים וארגוני שמאל וימין קיצוניים. זהו אמנם נתון מטעה מכיוון שהוא לא כולל את הפעולות שסוכלו ומפני שהפיגועים הג'יהדיסטיים הם גדולים ואכזריים יותר. ובכל זאת מעניין לציין שבצרפת רק 4 מתוך 125 פעולות הטרור ב-2012 ואף אחת מ-63 פעולות הטרור ב-2013 מיוחסות לגורמים ג'יהדיסטיים.

שנית, התפיסה הרואה בטרור הג'יהדיסטי ביטוי של מלחמת תרבות עממית של מהגרים מתעלמת מכך שארגוני הג'יהאד הם הסיבה המרכזית שהמוסלמים באירופה היגרו מהעולם הערבי מלכתחילה, ופעילותם של ארגונים אלו באירופה מביאה על המהגרים אפליה, התנכלויות ופשעי שנאה מצד החברות הקולטות. הטרור איננו תוצאת ההגירה, הוא תוצאה של פוליטיקה אכזרית המגייסת לטובתה טרמינולוגיה דתית וכסף גדול של אינטרסנטים בעולם הערבי. הוא פוגע במהגרים באירופה יותר מאשר הוא מייצג אותם ורובם המוחלט מתנערים ממנו וממבצעיו.

עם זאת, ישנה סכנה מוחשית שהטרוריסטים יצליחו במשימתם, שהתמיכה בהם תגדל ושאירופה תסחף בגל אלימות על רקע גזעי ודתי. בהקשר זה אפשר להמשיך להתפלסף על הצלחותיה וכישלונותיה של הרב-תרבותיות ועל עתיד מדינת הלאום ומדיניות ההגירה שלה אבל מבחינה חברתית, כלכלית ופוליטית המציאות אינה מסובכת כל כך: בחצי השני של המאה העשרים נהנו האירופאים משפע כלכלי, דמוקרטיה וזכויות אדם. בשאר העולם, לעומת זאת, נהם הסער. באפריקה ובמזה"ת, התרבו קורבנות ההרעבה, העוני, מעשי הטבח וההרס שנגרמו, בין השאר, כתוצאה מאינטרסים מערביים – שווקים פיננסיים מופקרים, מדיניות חוץ צינית ואוזלת יד של מוסדות בינלאומיים. כעת נאלצת אירופה להתמודד עם תופעות הלוואי של הצלחתה.

אפשר, כמובן, לעצור את זרם הפליטים. אך בנסיבות הבינלאומיות הנוכחיות, הדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות גדרות תיל, מחנות ריכוז וגירוש אניות פליטים. מרבית האירופאים מחפשים בצדק מוצא אחר.

המוצא החלופי לטרגדיה המבקשת להתפרץ ברחובות בירמינגהם, מאלמו ומארסיי עוברת ביצירת קואליציות חדשות. אירופאים מכל הדתות, הגזעים והלאומים חייבים ליצור ברית נגד שורפי המסגדים ומרססי צלבי-הקרס. יהודים, מוסלמים ובני מיעוטים אחרים באירופה חייבים לחבור לכוחות המסורתיים התומכים בשוויון, צדק וסובלנות דתית. יחד עם המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות, ארגוני העובדים והכוחות הליברליים ביבשת הם צריכים לא רק לארגן עצרות הזדהות אלה לקדם צעדים פוליטיים אופרטיביים וארוכי טווח שיעצרו את התפשטות הפונדמנטליזם והגזענות.

צעדים אלו כוללים את חיזוק כוחות המשטרה והמודיעין ועידוד בני מיעוטים להתגייס אליהם ואת עצירת ההפרטה של מערכות החינוך העוצרת את השתלבותם של מהגרים בחברה. כמו כן יש צורך בעצירת מדיניות הצנע הכלכלית, בהשקעת משאבים במערכות הכשרה מקצועית, לימודי שפה וחינוך בלתי-פורמאלי ובחזרה למודל של מערכות בריאות ורווחה ממלכתיות המצמצמות פערים חברתיים ומטפלות בצורה מקצועית בבעיות של מצוקה ורדיקליזציה בקרב קבוצות שבשולי החברה.

צעדים אלו אינם החומר של סטטוסים מרגשים בפייסבוק ואינם מספקים כותרות דרמטיות בעיתונים אך הם היחידים שבכוחם לתת לאירופה סיכוי להגשים את המוטו שהיא בחרה לאיחוד מדינותיה – מאוחדים בגיוון (United in diversity).

מאת

David Stavrou דיויד סטברו

עיתונאי ישראלי המתגורר בשוודיה Stockholm based Israeli journalist

11 תגובות בנושא ״הקשר בין ארגוני הג'יהאד הג'נוסיידיילי להגירת מוסלמים לאירופה – לא בדיוק מה שחשבתם"

 1. שטויות במיץ.
  "מתעלמת מכך שארגוני הג'יהאד הם הסיבה המרכזית שהמוסלמים באירופה היגרו מהעולם הערבי מלכתחילה"

  להיות ג'יהאדיסט בארצות ערב בשנות ה60-80 היה כרטיס בטוח לגרדום (אחרי שהיה קצרה במכוני בריאות ידועים כמו כלא תדמור, אבו-גרייב וטורא).
  המוסלמים היגרו לאירופה בגלל המילקי והדיכוי הפוליטי. הג'יהדיסטים הגיעו איתם…..

  1. תודה על התגובה האלגנטית והמנומסת. נסה להסביר את זה לפליטים שברחו מהטבח בסוריה, מהג'נוסייד בדארפור, ממלחמות האזרחים בלבנון ובעיראק ומהמהפכה באיראן. אני מניח שאף אחד מהם לא ברח מהרצחנות הג'יהדיסטית ושכולם עברו את מסע התלאות לאירופה, הסתכנו במוות ועברו את כל קשיי הקליטה בגלל מחירי המילקי.

   1. דרפור? לבנון? עיראק? סוריה?
    כמויות הפליטים שהגיעו מהמקומות האלה בטלה בשישים מכמויות המהגרים המוסלמים ששטפו את אירופה בשנות 60. הרי כולם מדברים על "הדור השלישי" המנותק. בפרברים שהוא זה שהופך ראדיקלי, בצרפת יש כ 8 מיליון מוסלמים – כולם הגיעו בשנים האחרונות?
    נזכיר איפה אייטולה חומייני מצא מקלט מהשאח?

    חוץ מזה – רוב המהגרים המוסלמים הערבים בצרפת הם מארצות המגרב . רוב המהגרים המוסלמים בבריטניה הם מפקיסטן ותת-היבשת. הטורקים מהגרים בעיקר לגרמניה.
    הם לא עברו שום ג'נוסייד ושום בטיח לפני שהגיעו לאירופה.

   2. צר לי אבל אני לא מסכים לתזה שלך. מקום המקלט של חומייני והעובדה שמשטרים שונים בעולם הערבי רדפו תנועות איסלמיסטיות בתקופות מסוימות לא סותרות את התזה שהצגתי במאמר. נכון, לא כל המהגרים המוסלמים ברחו מג'נוסייד ואין ספק שחלק מהם אינם אפילו פליטים אלא מהגרים שהגיעו ממקומות כמו תורכיה, מרוקו ופקיסטן כדי להעלות את רמת חייהם, ליהנות מזכויות אדם וכו'.
    הטענה שלי לא הייתה שכל המוסלמים באירופה הם קורבנות ישירים של הג'יהאדיסטים אלא שפעילות הג'יהדיסטים באירופה נוגדת באופן מובהק את האינטרסים של הרוב המוחלט של המהגרים. חלקם, המהגרים החדשים יותר שמספרם אינם זניח כלל, סבלו מנחת זרועם כבר בארצות המוצא, אחרים יודעים שבני משפחותיהם ובני עמם סובלים מהם עכשיו וכולם מבינים שככל שפעילות הג'יהדיסטים נמשכת הם יסבלו יותר מההתנכלויות של הימין הקיצוני ומאפליה וחוקים מגבילים מצד הרשויות. המוסלמים באירופה, כמו רוב בני-האדם, הם קודם כל בני-אדם רציונאלים והם יודעים מה תואם ומה לא תואם את האינטרסים שלהם.
    וודאי, בני הדור השני והשלישי של המהגרים הוותיקים יותר הם אלו הנוטים לתמוך בטרוריסטים. יש לזה סיבות רבות וגם כאן המרכזיות שבהן קשורות לחומר יותר מאשר לרוח. אני לא בטוח מה התזה שלך לגבי זה ואם אתה, כמו רבים אחרים, רוצה להאמין ברוחות רפאים כמו המנטליות האיסלמית והרצחנות התורשתית והגנטית של המוסלמים זוהי כמובן זכותך (למרות שבפרספקטיבה של מאה השנים האחרונות דווקא האירופאים הלבנים הם רצחנים הרבה יותר מהמוסלמים ומכל דת או תרבות אחרת בתולדות האנושות). אני מוצא הסברים דווקא בחברה ובכלכלה האירופיים. במדינות רבות באירופה אפשר למצוא הקבלה בין רדיקליזציה של ציבורי מהגרים לבין התפרקות מדינת הרווחה, הפרטת מערכות החינוך, צמיחת הפערים החברתיים וכו'. אין ספק יש גם השפעה דרמטית של המתרחש במזה"ת ויש התחזקות של ארגוני הג'יהאד מהמזה"ת שבאמצעות כסף גדול ותעמולה מתוחכמת מצליחים לחדור לליבם של צעירים רבים באירופה. אני לא מזלזל בכוח שיש להם ובהשפעה שהם צוברים וזה בדיוק מה שכתבתי במאמר. יש דרכים להילחם בהם ואני חושב שהממשלות באירופה בהחלט מראות סימנים שהן מתחילות לטפל בעניין ברצינות.

 2. אני תמיד אוהב לקרוא איך אנשים מבחוץ מרצים לקבוצה מוחלשת מה האינטרסים האמיתיים שלה. אם זה איש לבן מסביר לשחורים בקראון הייטס או צרפתי משמוני מסביר למרוקאים במרסיי מה הם האינטרסים שלהם.

  אתה מדבר על זה שהמהגרים הגיעו מאיזו גלקסיה רחוקה שאין לנו מושג מה הולך שם. סקר פיו האחרון מראה שאם לא הרוב אז לפחות צבורים מאד מאד נרחבים דוגלים בעמדות שצריכות להשאיר כל ליברל אמיתי ער בלילות.

  http://www.pewforum.org/2013/04/30/the-worlds-muslims-religion-politics-society-overview/

  רוב האוכלוסיה בעולם המוסלמי תומכת בהחלת השריעה כחוק המדינה.
  רוב המוסלמים חושבים שהשריעה צריכה להיות מוחלת גם על לא-מוסלמים.
  רוב המוסלמים בעולם הערבי תומכים בהוצאה להורג של מומרים
  רוב מוחלט מתנגד נחרצות להפלות, הומוסקסואליות, מין מחוץ לנישואים ושתיית אלכוהול.
  רוב מוחלט תומך בעליונות הגבר על האשה.

  ואחרי כל זה רובם גם חושבים שאין עימות בין העקרונות הנ"ל לחברה מודרנית ודמוקרטיה….

  אז מה, אתה מצפה שהמהגרים האלה, עם רגע רדתם מהמטוס (או האניה) ירוצו לחנות הספרים הקרובה ויעמיסו ספרים של סוזן סונטאג על המשקל? שיתחילו לצוטט וולטייר? שמחר יקנו מנויים לאופרה?

  מי אתה שתגיד לאב כורדי שהחיים שלו שווים משהו אם הבת שלו חיללה את "כבוד המשפחה"?
  מי אתה שתגיד למרוקאי שזכות הדיבור שלך (שלא לדבר על זכותך לחיים) צריכה להיות יותר יקרה לו מכבוד הנביא?
  אם האימאם האוסטרלי אמר שאשה שלא מתכסה היא כמו גוש בשר שיילקח ע"י החתול, איך אתה יכול להאשים את הצעיר המוסלמי (ששטוף בהורמונים כמו כולנו) באונס – הרי בעצם לבושה היא הזמינה את זה. אם היא הייתה חסודה ותמימה, היא כבר הייתה נשואה ממזמן, לא?

  הדיכוטמיה העצומה הזו בין המטען התרבותי שאתו הם מגיעים לבין עקרונות החברה המערבית מספיקה לשגע כל אחד. תכניס לזה דת שלא עברה רפורמה, עם העקרון שמנהיג שבט/כנופיה מהמאה השביעית הוא המודל המושלם לחיקוי, עם אימאמים קיצוניים שמקבלים מימון כדי להטיף את זה בכל מקום שהוא לא סעודיה ותקבל חבית חומר נפץ שהולכת להתפוצץ בפרצוף האירופאי.

  ולגבי הרצחנות האירופית – אני די מסכים איתך, הוא תמיד מתחת לפני השטח. ולאירופאים יש הרבה נסיון בענין והרכבות שלהם יוצאות בזמן, רק שהמטען כבר לא יהיה יהודי.

  1. המשפט על הרכבות באמת יכול היה להיות פאנץ' ליין יפה אבל אני נאלץ לא לתת לו להיות המילה האחרונה. כנראה שנצטרך להסכים לא להסכים.
   אני מכיר היטב את הסקר שהבאת. באמת חומר מדאיג. אבל כפי שאתה יודע הוא לא סקר אף מוסלמי בשוודיה, גרמניה, הולנד, צרפת או גרמניה. זהו סקר על עמדותיהם של מוסלמים בכל מקום שהוא לא מערב אירופה. שנינו יכולים לקוות שבאחרית הימים יהיה שינוי תרבותי שישנה את המצב בעיראק, סוריה, טג'קיסטן וג'יבוטי אבל עד אז יש כנראה רק דרך אפקטיבית אחת לשנות את התרבות הפונדמנטליסטית שהסקר מצביע עליה. נחש מה, זוהי הגירה לדמוקרטיות המערב אירופאיות.
   לא חסרות הוכחות לכך שהמגמות המטרידות האלו משתנות אצל מוסלמים המהגרים למערב – שיעורי הילודה יורדים (למרות שזה נכון גם בעולם הערבי), שיעורי החילוניות וההשכלה הגבוהה עולים והעמדות הפוליטיות משתנות. נכון, הם לא מצוטטים וולטר ומתמכרים לאופרות של וורדי עם ירידתם מהאוניה אבל אתה הרי בנית תזה שלמה על זה שרוב המוסלמים במערב אירופה (חוץ ממיעוט זניח, זוכר?)הגיעו כבר בשנות ה-70 וה-80. אי אפשר להחזיק את המקל בשני קצותיו. או שהבעיה נובעת ממהגרים וותיקים ודור שני ושלישי ואז אי אפשר לטעון שהם לא נטמעו כי הם הרגע הגיעו, או שהבעיה היא המהגרים החדשים ואז אי אפשר לטעון שהם לא קורבנות של הג'יהדיסטים שמשתלטים על העולם הערבי.
   אני נפגשתי עם לא מעט מוסלמים אירופאיים. פגשתי כורדים שאינם עוסקים בחילול כבוד המשפחה, פגשתי מרוקאים שכיבדו את חופש הביטוי ואפילו, לא תאמין, עיראקים שמצליחים להתאפק ולא אונסים בחורות שוודיות רק בגלל שיש להן מחשוף.
   זוכר את מה שכונה ה"מהומות בסטוקהולם" לפני שנתיים? אלו שהתקשורת הישראלית קיבלה מהן את האורגזמה הרגילה של – "הנה סוף סוף האירופאים יבינו מי הם המוסלמים באמת" ו-"הפוליטיקלי קורקט שלהם תקים את שוודיסטן, בירת האונס של אירופה". ובכן, בניגוד לעורכי החוץ המלקטים ציטוטים מסוכנויות הידיעות בעודם יושבים במערכת בת"א, אני הייתי בסטוקהולם כשזה קרה. מה שקרה היה שכמה עשרות ילדים ובני נוער ניקבו צמיגים וריססו כתובות גרפיטי על קירות. זה נמשך שניים-שלושה לילות ואתה יודע איך זה נגמר? לא המשטרה עצרה את זה אלא ההורים שידעו היטב שיש בזה פוטנציאל להרוס את כל מה שהם בנו. הם הקימו מן משמר אזרחי באופן עצמאי לגמרי, איפסו את הילדים הסוררים והחזירו אותם הביתה.
   תראה, המצב אכן לא פשוט. יש גורמים שיש להם אינטרס להלהיט את הרוחות. מעורב כאן כסף גדול של גורמים אינטרסנטים שתומכים בג'יהאדיסטים ומאיימים להרוס את כל מה שהושג בעשרות שנים של קליטת הגירה מוצלחת יחסית ויש סיכוי שזה יעלה בידם. אני לא טוען שאין בעיה, אני חושב שצריך לדכא ביד קשה את החלאות ששולחים צעירים אירופיים להילחם בסוריה ועיראק ואני יודע שזוהי שעת מבחן קשה לממשלות באירופה שצריכות לנקוט בצעדים תקיפים נגד הרחבת ההשפעה של הג'יהדיסטים. אבל הבעיה איננה הקהילות המוסלמיות עצמן. זה מה שטענתי במאמר, לא שום דבר אחר. ואם כבר יש משהו מטריד באמת אלו לא הקהילות שאתה קורא להן מוחלשות אלא דווקא השוליים של הקהילות החזקות, שבשנים האחרונות צוברים כוח מהדמגוגיה האנטי-מוסלמיות. הם לבנים, הם שונאים את כל מי שהוא לא הם ובניגוד למוסלמים, אף אחד לא מכריז עליהם מלחמה, המהוגנים יותר ביניהם מדברים על "שינוי מדיניות ההגירה", הגנגסטרים מרססים צלבי קרס על בתי-כנסת וזורקים בקבוקי תבערה על מסגדים וה"זאבים הבודדים" אוספים תחמושת ומתכננים פיגועים. אני בסה"כ מציע ששיתוף הפעולה ושותפות הגורל בין היהודים למוסלמים באירופה יתחילו רגע לפני שהם ימצאו את עצמם יושבים יחד ברכבות שיארגנו בשבילם גלוחי הראש החדשים.
   איך זה בתור פאנץ' ליין?

 3. הם הגיעו בשנות ה 60-70 שזה כ 40 שנה. זה זמן מועט ביותר להסתגל לתרבות חדשה, במיוחד אם היא מנוגדת לחלוטין לתרבות הקודמת.
  בארה"ב – כור ההיתוך האולטימטיבי, לקח לאירים, לפולנים לגרמנים ולאיטלקים כ 50 שנה ויותר עד שהם התקבלו כחברים שווי זכויות וקיבלו על עצמם את האתוס האזרחי האמריקאי – ואלה היו נוצרים לבנבנים עם תרבות אירופאית.

  אז כן, המהגרים המוסלמים של שנות ה60-70 די מחזיקים בדעות אולי לא סלפיסטיות, אבל בהחלט לא ליברליות מתקדמות.
  אממה, הם גם באו עם ההתנייה הכמעט פאבלובית שעם השלטון לא מתעסקים. הם עדיין זוכרים את השיחות לתוך הלילה עם המוחבראת בליווי מצבר וכבלי הצתה, ולכן הרכינו ראש, ספגו את היריקות בשקט ולא עשו יותר מדי בלגן כדי שלא יגרשו אותם בחזרה לגן העדן שהם עזבו.

  הילדים שלהם, שכבר התחנכו במערכת מערבית, למדו משהו על זכויות האדם ומגבלות השלטון.
  אבל הם גם לא בדיוק זרקו את "מורשת אבותיהם". אח ידע מה מצופה ממנו לעשות במקרה שאחותו תחליט לצאת עם בחור מקומי, ובמסגדים הם המשיכו לשמוע אידיאולוגיה ריאקציונרית. הוסף לכך את היחס מהרוב הנוצרי הלבן והשבע, ואין שום פלא שהקהילות האלה מתכנסות בתוך עצמן ומתרפקות על סיפורים מיתולוגיים על העבר (כמו שכל האשכנזים היו דוקטורים בפולניה וכל הספרדים היו יועצי מלך מרוקו). ככל שמספרם גבר, כך גם דרישתם להכרה רשמית בעקרונות תרבותם, למרות שקיים דיסוננס עמוק בין התרבות המיובאת לתרבות הילידית.

  על האירופים אני לא מרחם ואין לי שום סימפטיה אליהם. הצביעות המדושנת שלהם מצחינה לא פחות. הם זרעו רוח ועכשיו הם קוצרים סופה. זה שאני מבקר את הקהילות המוסלמיות לא אומר שאני תומך בקהילות הילידיות. אם לצטט את מרקושיו: ' A plague o' both your houses
  שיפתרו את הבעיות שלהם איך שבא להם.

  אתה יודע למה יהודים מצטיינים בנגינת כינור? נו, ניסית פעם לרוץ עם קונטרבאס?

  אני לא מציע ליהודים לעשות שום דבר. הם מספיק חכמים, מספיק נבונים וכולם יודעים את התורה כדי שהם יוכלו לקבל את ההחלטות שלהם בלעדי, לאן ללכת, מי יהיה שופט, מה תהיה תוצאה ומה יהיה מזג האויר.
  רק לאחד כוחות עם הפטיש כדי להמלט מהסדן לא נראת לי דרך יעילה במיוחד.

  1. אני חושב שאני מוכן לסיים כאן את השיחה.
   אתה לא מרחם על האירופאים. אתה לא נותן סיכוי למוסלמים. אתה לא מציע כלום ליהודים. זה בסדר גמור, אפילו משתלם, כך כל פעם שקורה משהו רע אתה יכול להגיד "אמרתי לכם".
   אין ספק – שינויים תרבותיים לוקחים עשרות (לפעמים אפילו מאות) שנים. אין ספק אנטישמיות, גזענות ותוקפנות מסוגים שונים מחזיקים מעמד כזרמי עומק גם כאשר הנסיבות הפוליטיות, החברתיות והכלכליות משתנות. כך יוצא שכל מי שנשען בכבדות על פסימיזם, דטרמינזם ופסיביות יכול לנצח בוויכוחים תיאורטיים.
   אבל בעולם האמיתי יש גם טעם לנסות לעשות מעשה ולשנות עד כמה שאפשר את הכיוון. כך, למשל, הפכה גרמניה בתוך כמה עשרות שנים מהאומה שהמציאה את טרבלינקה לאחת החברות הדמוקרטיות, המשגשגות והפתוחות בעולם. כך הפכו היהודים מחברה סגורה, משועבדת ופסיבית לחברה בעלת מדינה עצמאית עם יומרות אוטופיסטיות (ולצערי מסתמן שיהודים רבים מצליחים לשנות את הכיוון שוב באופן לא פחות מרשים). אתה מאחל לאירופאים ולמוסלמים את קללותיו של שייקספיר. זו זכותך. ועד כמה שאני מבין הקללות הן הבונטון האופנתי בשיח הציבורי בישראל על אירועי פאריז ועל אירופה בכלל. קללות על הצרפתים, קללות על המהגרים המוסלמים, קללות על כולם. כולם נאיבים, כולם טפשים, כולם רצחנים, אנטישמים, מתבטלים, ניהליסטים, עיוורים ומגיע להם. אני מניח שזה מרגיש טוב לרגע להוציא את כל הזעם הזה. בסדר. אני, לעומת זאת, דווקא מקווה שהקהילות ביבשת הישנה ישגשגו ויצילו את אירופה מזרמי השנאה והרוע. וזה בעצם גם יהיה לטובתך. בסופו של דבר, ככל שמדובר בישראל, הניצולים צריכים יהיו שיהיה להם לאן לברוח כשמקללי המזה"ת כולם יסיימו לשחוט אחד את השני.

   1. לדעתי חסר בתבשיל שלדעתך לא מתקרב לנקודת רתיחה פן נוסף. את חבירת השמאל השבע שחושש פן יזיזו לו את הבאגט לאנטישמיות המוסלמית ובפרט לעמדה הפרו-פלסטינית. אני מציין את "הסוגיה הפלסטינית" כי לדעתי היא חלק מהחסם שמונע מתובנות השרדותיות לטפס במעלה עמוד השידרה האירופאי לכיוון השכל הישר. הנקודה הנוספת היא שכל אותם מוסלמים רבים וטובים באירופה ומנהיגיהם המתונים אינם מפגינים הסתייגות ניכרת ממעשי "המוסלמים הקיצוניים". די קשה להתווכח עם הטענה שככל שמוסלמי ערבי דתי יותר הוא הופך לקיצוני אלים וחסר סובלנות. לפני שנכניס את החרדים שלנו כדי לאזן צריך לזכור שאין שכונה יהודית שמהווה אתגר למשטרות וכוחות הביטחון האירופאים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s